دو راه تشخیص آیفون اینتل از کوالکام

تشخیص آیفون اینتل از کوالکام

چگونه بفهمیم آیفونی که در دست داریم از مودم اینتل استفاده میکند یا کوالکام ؟

 

شاید در ظاهر آیفون های تولید شده در یک خانواده و مدل شبیه به هم باشند ; اما درنوع تراشه ی مودمی یا همان  IC base band  که وظیفه ی برقراری تماس و اتصال به اینترنت را دارد باهم متفاوت هستند که این خود باعث تاثیرگذاری به روی سرعت  LTE  می شود .

اپل در آیفون های  4S  تا 6  از مودم های  Qualcomm  استفاده میکرد که تصمیم گرفت در مدل های بعدی تجارت خود را بین  Intel  و  Qualcomm  تقسیم کند ; درنتیجه دو آیفون با آنتن دهی و سرعت  LTE  متفاوت ایجاد شد .

شرکت های مختلفی اقدام به تولید این تراشه ها کردند که در این میان اپل برای تولید محصولات خود ; از جمله آیفون های خانواده 7 ، 8 و آیفون ایکس از تراشه های اینتل و کوالکام استفاده کرده است .

مدتی پس از ورود آیفون 7 و 7 پلاس به بازار ; کاربران متوجه شدند که سرعت  LTE  آیفون ها باهم یکسان نیست و همین تفاوت بین آیفون ها ; شرکت  Cellular Insights  را برآن داشت تا با ترتیب دادن آزمایشی ، به تفاوت سرعت LTE آیفون های یک مدل پی ببرد .

نتیجه ی این آزمایش به اینصورت شد  :   

آیفون هایی که از مودم های  Qualcomm  بهره میبرند ; سرعت  LTE  بیشتر و عملکرد بهتری نسبت به آیفون هایی دارند که در آنها از مودم  Intel  استفاده شده است .

تفاوت این دو تراشه در سرعت های بالا و یا در مناطقی که ضعف سیگنال دارند محسوس تر است ; کاربرانی که در ایران هستند ممکن است متوجه این تفاوت نشوند . 

لازم به ذکر است که مودم های اینتل از مودم های کوالکام مقاوم تر هستند و دیرتر دچار مشکل و خرابی میشوند ; که این خود یک امتیاز بزرگ برای اینتل محسوب میشود .

البته ناگفته نماند که کمپانی اینتل سعی در بهبود مودم های خود داشت ; و توانست این تفاوت را به حداقل برساند ; طوریکه شکاف بین سرعت اینتل و کوالکام در آیفون های خانواده ی  X  به مراتب کمتر از خانواده ی  8   و  7 شده است .

 

مطالب مرتبط  آموزش تعویض ال سی دی آیفون 11 پرومکس

در ادامه به بررسی آزماش انجام گرفته توسط  Cellular Insights  و شرح نتیجه ی آن  میپرددازیم . همراه ما باشید .

 

دو روش تشخیص مودم های اینتل و کوالکام :

به دو روش ( سخت افزاری و نرم افزاری ) میتوان فهمید که  IC Baseband  یا همان مودم آیفون شما  intel است یا  Qualcomm  .

روش اول سخت افزاری است که مستلزم باز کردن گوشی و بررسی مادربرد می باشد .

در آیفون های 7 و 8 با نگاه اول میتوان به تفاوت مودم ها پی برد ; چراکه مودم های  Qualcomm  بصورت مربعی و مودم های  intel  به شکل مستطیل هستند .

شناختن نوع مودم آیفون 10 نیز مشابه آیفون های 7 و 8 است ; با این تفاوت که پیدا کردن  IC Baseband  مستلزم جدا کردن دو طبقه برد است که قطعا هیچکدام از ما دلمان نمیخواهد برای پی بردن به نوع مودم آیفون مان ، گوشی را باز کنیم !

پس منطقی ترین راه ، راه دوم یعنی رفتن به قسمت تنظیمات است ; برای اینکار میتوانید هردو مسیر زیر را دنبال کنید :

 

1.   setting > General >About > Model

 

2.  Setting > About > Legal > Regulatory

 

در رابطه با آیفون 10 :

شماره مدل  A1865  نشانگر این است که اپل در آیفون شما ; از مودم  Snapdragon X16  از برند  Qualcomm   استفاده کرده است که تولید آن برای اپراتورهای  Verizon  و  Sprint  میباشد .

شماره مدل  A1902  نشانگر این است آیفون شما از مودم  Qualcomm  بهره میبرد و تولید آن برای کشور ژاپن می باشد .

شماره مدل  A1901  نشانگر این است اپل در این مدل از مودم های  XMM 748  ساخت شرکت  intel  استفاده کرده است ; لازم به ذکر است که در اکثر تولیدات خارج آمریکا از این مودم استفاده شده است.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تفاوت مودم های بکار رفته در آیفون X به اپراتورهای موجود در بازار مرتبط میشود ; زیرا هر اپراتور از مودم و آنتن خاصی پشتیبانی میکند ; بنابراین برای دوستانی که در ایران هستند تفاوت اپراتور فرق چندانی ندارد .

 

مطالب مرتبط  آموزش تعمیر برد آیفون

در رابطه با آیفون 8 :

نسخه ی  A1897  دارای مودم  XMM7480  ساخت کمپانی اینتل و نسخه ی  A1863  داری مودم ساخت کمپانی کوالکام است .

 

در رابطه با آیفون 7 :

نسخه ی  A1778  و  A1784  از تراشه های شرکت اینتل ; و نسخه های  A1661  و  A1660  ازتراشه های شرکت کوالکام بهره میبرند .

از آنچا که تفاوت در سرعت این دو مودم واضح تر از سری 8 و  X  بود ، اپل برای ایجاد برابری میان نسخه های یک مدل با مودم های متفاوت ; سرعت تراشه ی کوالکام را به سرعت انتقال اطلاعات توسط تراشه اینتل محدود کرده است . 

 

کوالکام یا اینتل ؟

آزمایش انجام شده توسط  Cellular Insights  جواب سوالمان را میدهد .

شرکت  Cellular Insights  آزمایشی را به روی دو نسخه آیفون  X ( نسخه ی اول شامل مودم اینتل و دیگری شامل مودم کوالکام ) که توان بارگیری  195  مگابیت برثانیه از طریق مخابراتی با ظرفیت  20  مگاهرتز را دارند شروع کرد . در طول آزمایش  عملکرد مودم ها در  LTE Band 4  که توسط شرکت های بزرگ مخابراتی استفاده میشود مورد بررسی قرار گرفت .

در این آزمایش ،  Cellular Insights  یک سیگنال  LTE  را از  85dB m  قوی شروع کرد و بتدریج آنرا کاهش داد  ; در ابتدا مودم ها تفاوت چندانی باهم نداشتند تا اینکه در  877dB m  ; مودم اینتل به   169  مگابیت در ثانیه کاهش یافت .

 

مقایسه مودم اینتل و کوالکاماز آنجایی که کاربران تفاوت بین این دو مدل را بیشتر در سیگنال های پایین ( جایی که هر dB m  مهم است ) حس کرده بودند ; بخش سیگنال های ضعیف را برای درک شهودی بیشتر بزرگنمایی میکنیم .در سیگنال های ضغیف ( کمتر از  120dB m- ) سرعت مودم کوالکام بطور میانگین  67%  بیشتر از مودم اینتل بوده است ; سرانجام مودم اینتل در  129dBm-  و مودم کوالکام در  130dBm-  ( تنها با اختلاف 1dBm ) به صفر رسیدند .

مطالب مرتبط  آموزش تعمیر اپل واچ

در مقایسه با آزمایشات سال گذشته ، اگرچه همچنان مودم های  Qualcomm سریعتر هستند ; اما  Intel  سعی در ارتقاء مودم های خود داشت و توانست تفاوت قابل توجهی که بین آنها وجود داشت را کاهش دهد .

 

 

 

 

شروع رقابت از آیفون 7

همونطور که گفته شد اپل بعد از خانواده ی آیفون  6  مودم های خود را از هردو شرکت اینتل و کوالکام تهیه کرد و آیفون 7 شروع رقابت این دو کمپانی بود .

در آزمایش مربوط به مقایسه این مودم ها توسط  Cellular Insights  ; نمودار زیر منتشر شد که میتوان فهمید مودم اینتل  xmm7360  آیفون  7  پلاس در  RSRP   بین  105dBm-  تا  110dBm-  افت میکند ; درحالیکه کوالکام در  RSRP  بین  108dBm-  تا  115dBm-  افت میکند . ( RSRP مخفف واژه ی  Reference Signal Received Power  به معنای قدرت دریافت سیگنال مرجع میباشد ) .

 

نمودار مقایسه مودم های اینتل و کوالکام آیفون 7از طرفی ، درحالیکه عملکرد اوج و سیگنال ضعیف مودم کوالکام در آن سال بهتر از سال گذشته بود ; سرعتی که  Cellular Insights  در مودم کوالکام بین  97dB-  تا  117dB-  مشاهده کرد درواقع کمتر از سال گذشته و بسیار کمتر از  intel  در همان سال جاری بود ( سال 2017 ) .

بدلیل اینکه ارائه دهنده مودم های سطح بالا در شبکه های  CDMA ( Verizon و sprit )  کار میکنند ; ترجیح اپل برای استفاده از مودم های کوالکام بوده است ; اما از آنجا که چندی بعد مودم  XMM7560  اینتل که از   CDMA  پشتیبانی میکند به بازار آمد ; دیگر اپل نیازی به کوالکام و درواقع اجباری در استفاده از مودم های کوالکام نداشت .

اپل به منظور استفاده از مودم های  5G  اینتل و همچنین مشکلات بوجود آمده بین اپل و کوالکام  ; این شرکت همکاری خود با  intel  را با قدرت بیشتری ادامه میدهد .

البته ناگفته نماند که اپل ممکن است اینتل را هم کنار بگذارد ; چراکه اخیرا اپل یکی از مدیران کوالکام را استخدام کرده و گفته میشود که وی درجال کارکردن به روی پروژه ای برای تولید مودم های خود است

 

مقالات آموزشی

IC BasebandintelQualcommآموزش تخصصی تعمیرات موبایل آیفونآیسی بیس بانداینترنتاینتلکوالکاممودم intelمودم Qualcommمودم اینتلمودم کوالکام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *