میکروتراشه | معرفی رگولاتور و کاربرد آن|رگولاتور چیست|تنظیم کننده ولتاژ

معرفی رگولاتور و کاربرد آن|رگولاتور چیست|تنظیم کننده ولتاژ

تاریخ: 29-07-1397

نویسنده: Mr.Moradi

دسته بندی:

آموزشی,

معرفی رگولاتورها و کاربرد آنها

در اکثر سیستم‌های الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال تامین توان الکتریکی مورد نیاز توسط منابع تغذیه تنظیم شده صورت می‌گیرد. منابع تغذیه DC، ولتاژ AC برق شهر را ابتدا یکسو و سپس آن را از صافی می‌گذراند. ولتاژخروجی صافی صاف نبوده و با افت و خیزهای همراه است. از طرف دیگر دامنه ولتاژ سینوسی برق شهر نیز کاملاً ثابت نبوده و با نوساناتی در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد، باعث تغییر ولتاژ خروجی صافی می‌شود. اکثر سیستم‌های الکترونیکی تحمل تغییرات ولتاژ بیش از ۱ درصد را نداشته و برای حذف تغییرات اضافی از مدارهای تنظیم کننده ولتاژ استفاده می‌نمایند.

رگلاتور وسیله‌ای است که به تثبیت ولتاژ می‌پردازد. در صنعت الکترونیک کار رگلاتور تثبیت ولتاژ است، این قطعه از سه پایه تشکیل شده‌است.

تنظیم کننده ترانزیستوری

* تنظیم کننده ترانزیستوری سری

معرفی رگولاتور و کاربرد آن|رگولاتور چیست|تنظیم کننده ولتاژ

در شکل فوق مدار تنظیم کننده ترانزیستوریسری دیده می‌شود. عیب عمده این مدار عدم حفاظت در برابر اتصال کوتاه و راندمان پایین به علت اتلاف ثابت DC می‌باشد.

* تنظیم کننده با فیدبک منفی و تقویت کننده عملیاتی

معرفی رگولاتور و کاربرد آن|رگولاتور چیست|تنظیم کننده ولتاژ

گرچه استفاده از تنظیم کننده‌های ولتاژ ساده در بسیاری از سیستم‌های الکترونیکی ارزان قیمت متداول است، ولی در منابع تغذیه تجاری، تنظیم ولتاژ بهتر و دقیق تر و نیز ولتاژ خروجی قابل تغییر مورد نیاز است.

آی سی های تنظیم‌کننده

با ورود تنظیم‌کننده‌های آی‌سیبه بازار استفاده از آنها رو به فزونی گذاشت و دلیل این امر را می‌توان در قیمت مناسب، سادگی عملکرد، حفاظت اتصال کوتاه، ضریب تثبیت ولتاژ مناسب، اطمینان عملکرد و... دانست. آی سی‌های رگولاتور در دو نوع ثابت و متغیر عرضه می‌شوند. از انواع آی سی‌های متغیر می‌توان به سری‌های LM اشاره کرد. به عنوان مثال LM316 و LM337.

 آی سی‌های ثابت به دو نوع ۷۸، رگولاتورهای مثبت و ۷۹، رگولاتورهای منفی تقسیم می‌شوند. روی رگولاتورها شماره‌ای به صورت 78XX و 79XX ذکر شده‌ است که اعداد XX نشانگر ولتاژ خروجی می‌باشد. مثلاً 7805 ولتاژ خروجی 5+ و 7912 ولتاژ خروجی 12- تولید می کند.

در رگلاتور آی‌سی‌های رگلاتور از امتیازهای خاصی برخوردار هستند. برای مثال می‌توان گفت در مقابل اتصال کوتاه شدن خروجی یا جریانکشیدن بیش از اندازه محافظت می‌کند، این‌آی‌سی‌ها دارای حجم کم هستند. ولتاژ خروجی بعضی از آی‌سی‌های رگلاتور متغیر هستند به عنوان مثال سری AN78XX دارای سه پایه‌است. در اینجا دو حرف آخر بیان کننده ولتاژ خروجی رگلاتور است که به جای آن مقدار ولتاژ خروجی گذاشته می‌شود.

به عنوان مثال آی‌سی شماره ۷۸۰۵ دارای ولتاژ خروجی ۵ ولت شماره ۷۸۰۶ دارای ولتاژ خروجی ۶ ولت است. آی‌سی‌های شماره ۷۸۱۲ و ۷۸۱۵ به ترتیب دارای ۱۲و۱۵ هستند. قسمت دایره مانند بالای قطعه برای خنک کردن به کار می‌رود که گاهی با اتصال آن بوسیلهٔ پیچ به فلزی بزرگتر، قطعه خنکتر می‌شود.

پایه‌های رگلاتور

معرفی رگولاتور و کاربرد آن|رگولاتور چیست|تنظیم کننده ولتاژ

تثبیت‌کننده نوع KPEH8A

- پایه اول پایه مثبت، متصل شده به منبع تغذیه‌ است و برای ورود ولتاژ از آن استفاده می‌شود.

- پایه دوم به قسمت منفی منبع تغذیه متصل می‌شود (GND) تنها کاری که می‌تواند انجام دهد کامل کردن بایاس رگلاتور است و به نام پایه مشترک خوانده می‌شود.

 - پایه سوم با نام پایه خروجی شناخته می‌شود و کار آن دادن خروجی است که دارای هیچ نوسانی نیست.

نحوه تشخیص رگولاتورها از ماسفت ها

چند نکته در مورد تفاوت های رگولاتور ها با ماسفت ها وجود دارد:

1- معمولا رگولاتورها در دو گوشه خود دارای دو بریدگی هستند در حالی که ترانزیستورها این دو بریدگی را ندارند و به صورت مستطیلی هستند. البته این موضوع خیلی دقیق نیست و هستند رگولاتورهایی که گوشه آنها مستطیلی است ولی اگر در یک قطعه گوشه ها دارای بریدگی بودند به احتمال فراوان آن قطعه رگولاتور است.

2- رگولاتورهایی که با آن سر و کار داریم دارای تنوع زیادی نیستند و بهتر است نام آنها را حفظ باشیم. سری های پرکاربرد مثل 78xx، به عنوان مثال 7805 و 7809 , 7812 و …، همچنین رگولاتور LF33 و AMS1117 بیشترین کاربرد را دارند که اگر نام آنها را حفظ باشیم به راحتی میتوانیم آنها را از ماسفت ها تشخیص دهیم.

3- در صورتی که با دو روش بالا نتوانستید رگولاتور را از ماسفت تشخیص دهید میتوانید نام آن را در اینترنت سرچ کرده و به راحتی رگولاتور یا ماسفت بودن آن را تشخیص دهید.


برای آشنایی با اصطلاحات الکترونیکی دیگر  اینجا  را مطالعه بفرمایید.
تگ: سیگنالهای آنالوگ سیگنال‌های دیجیتال سیستم‌های الکترونیکی دامنه ولتاژ تنظیم کننده ولتاژ رگولاتور تنظیم کننده ترانزیستوری سری تنظیم‌کننده‌های آی‌سی

مطالب مرتبط