میکروتراشه | آشنایی با اصطلاحات الکترونیکی|دیود|انواع دیود|کاربرد دیود

آشنایی با اصطلاحات الکترونیکی|دیود|انواع دیود|کاربرد دیود

تاریخ: 16-07-1397

نویسنده: Mr.Moradi

دسته بندی:

آموزشی,

آشنایی با اصطلاحات الکترونیکی|دیود|انواع دیود|کاربرد دیود

دانش مطالعهٔ عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف - همانند دیودها است. الکترونیک همچنین به عنوان شاخه‌ای از فیزیک نظری شناخته می‌شود. طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی، قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک را تشکیل می‌دهد. هرچند در برخی موارد مطالعهٔ المان‌های جدید نیمه‌رسانا و فن‌آوری‌های نزدیک به آن؛ شاخه‌ای از فیزیک در نظر گرفته می‌شود، این مقاله بیشتر به مفاهیم مهندسی الکترونیک می‌پردازد.

دیود

قطعه‌ای الکترونیکی است که دارای دو سر می‌باشد. دیود،  جریان الکتریکی را در یک جهت از خود عبور می‌دهد و در جهت دیگر، در مقابل گذر جریان از خود،  مقاومت  بسیار بالایی نشان می‌دهد. دیود را از اتصال دو نیم‌رسانا از نوع P و N می‌سازند. به پایه‌ای که به نیمه هادی N متصل است «کاتد» و به پایه‌ای که به نیمه هادی نوع P متصل است «آند» گفته می‌شود.

مهم‌ترین کاربرد دیود

مهم‌ترین کاربرد دیود، عبور جریان در یک جهت و ممانعت در برابر گذر جریان در جهت مخالف است. در نتیجه می‌توان به دیود مثل یک شیر الکتریکی یکطرفه نگاه کرد. این ویژگی دیود برای تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم استفاده می‌شود.

دیود به لحاظ الکتریکی

به لحاظ الکتریکی، یک دیود، هنگامی جریان را از خود می‌گذراند که با برقرار کردن ولتاژ یا بایاس کردن در جهت درست، + به آنُد و - به کاتُد که به آن بایاس مستقیم گفته می‌شود، آن را آمادهٔ کار کنید. مقدار ولتاژی که باعث می‌شود تا دیود شروع به رسانش جریان الکتریکی نماید، ولتاژ آستانه نامیده می‌شود که چیزی حدود ۰٫۶ تا ۰٫۷ ولت برای دیودهای سیلیکون  و ۰٫۲ تا ۰٫۳ ولت برای دیود ژرمانیوم می‌باشد. امّا هنگامی که ولتاژ معکوس به دیود متّصل شود، + به کاتُد و - به آنُد که به آن بایاس معکوس می‌گویند جریانی از آن نمی‌گذرد؛ مگر جریان بسیار کمی که به جریان نشتی معروف است و در حدود چند میکروآمپر یا حتّی کمتر می‌باشد. این مقدار جریان معمولاً در اغلب مدارهای الکترونیکی قابل چشم پوشی است و تأثیری در رفتار سایر اِلمان‌های مدار نمی‌گذارد.

دسته‌بندی دیودها 

در این بخش، پنج دستهٔ مهم از انواع دیودها معرّفی می‌شوند.

دیود زِنِر

در بایاس مستقیم ولتاژ دو سر دیود تقریباً ثابت است و تغییر جریان در آن تأثیری ندارد. دیودهایی که به منظور استفاده در بایاس معکوس ساخته شده‌اند به دیود زِنِر معروف‌اند. چون دیود زنر باید به صورت معکوس بایاس شود، کاتُد آن به قطب مثبت منبع ولتاژ و آنُد آن به قطب منفی وصل می‌شود. در این صورت، جهت جریان از کاتُد به آنُد خواهد بود.

دیود خازنی

هرگاه یک پیوند P-N به صورت معکوس بایاس شود، در حوالی پیوند یک ناحیهٔ تهی یا بار فضایی متشکّل از بارهای ساکن مثبت در طرف N و بارهای ساکن منفی در طرف P پدید می‌آید. با توجّه به اینکه در ناحیه‌های خنثای P و N، حامل‌های بار الکتریکی، آزادند و همانند رسانا عمل می‌کنند، می‌توان پیوند P-N را در این حالت به صورت خازنی مُدلسازی کرد که در آن، ناحیه‌های خنثی همانند دو صفحهٔ خازن، ناحیهٔ تهی (همانند عایق) را در میان گرفته‌اند. ظرفیّت خازنی دیودهای معمولی در حدود چند پیکوفاراد است. دیودهایی که برای استفاده به عنوان یک خازن متغیّر منحصراً ساخته می‌شوند به دیود خازنی مشهورند. این‌گونه دیودها همیشه به صورت معکوس بایاس می‌شوند.

دیود دالانه‌ای

تفاوت اساسی ساختمان دیود دالانه‌ای با دیودهای معمولی در چگالی بسیار بالای ناخالصی در نیمه‌رساناهای نوع P و N به‌کاررفته در آن است. چون عرض ناحیهٔ تهی با چگالی ناخالصی، نسبت عکس دارد؛ بنابراین در دیود دالانه‌ای، عرض ناحیهٔ تهی بسیار کم است و درحدود ۰٬۰۱ دیودهای معمولی می‌باشد. این دیود در ولتاژهای معکوس و ولتاژهای مستقیم کوچک، دارای مقاومت بسیار کوچکی است. از ویژگی‌های بارز دیود دالانه‌ای، داشتن مقاومت منفی در بخشی از مشخصه‌اش می‌باشد. از ویژگی‌های دیود دالانه‌ای می‌توان قیمت ارزان، اغتشاش کم، سرعت زیاد و توان مصرفی کم آن را نام برد.

دیود نورگُسیل (LED) 

دیودهای نورگُسیل، بشکل مستقیم بایاس می‌شوند. با افزایش جریان مستقیم، تولید فوتون‌های نوری زیادتر می‌شود و در نتیجه شدّت نور تابشی افزایش می‌یابد. امروزه دیودهای نورگُسیل برای نورهای قرمز، زرد، سبز، آبی و فروسرخ ساخته شده‌اند. دیودهای نورگُسیل در نمایشگرهای رقمی برای نمایش عددها یا حرف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله موردهای مهمّ کاربرد دیودهای نورگُسیل فروسرخ، مخابرات تار نوری است.

دیود نوری

دیود نوری به صورت معکوس بایاس می‌شود. با تابش فوتون‌های نوری به محلّ پیوند و جذب این فوتون‌ها توسّط الکترون‌های پیوندهای کوالانسی اتم‌های نیمرسانا، به تعدادحامل‌های اقلّیّت افزوده می‌شود و جریان این حامل‌ها تشدید می‌شود. معمولاًمشخصه جریان-ولتاژ دیودهای نوری توسط کارخانهٔ سازنده داده می‌شود. در این مشخصه‌ها تغییرهای جریان معکوس دیود برحسب ولتاژ معکوس دو سر آن به ازای مقدارهای گوناگون شار نوری نمایانده می‌شوند.

برای آشنایی با دیگر اصطلاحات الکترونیکی  اینجا را مطالعه کنید.


تگ: علائم قطعات الکترونیکی آشنایی با اصطلاحات الکترونیکی پل دیود دیود نورانی دیود

مطالب مرتبط

مراحل رفع مشکل No display|زمانی که گوشی تصویر نمی دهد

مراحل رفع مشکل No display|زمانی که گوشی تصویر نمی دهد

دیدن آموزش ها
نقشه خوانی موبایل آیفون | آموزش نقشه خوانی شماتیک موبایل

نقشه خوانی موبایل آیفون | آموزش نقشه خوانی شماتیک موبایل

دیدن آموزش ها