میکروتراشه | BGA ماشین|انواع BGA ماشین|تعویض چیپ|سیستم لحیم کاری

BGA ماشین|انواع BGA ماشین|تعویض چیپ|سیستم لحیم کاری

تاریخ: 10-07-1397

نویسنده: Mr.Moradi

دسته بندی:

آموزشی,

 BGA ماشین|انواع BGA ماشین|تعویض چیپ|سیستم لحیم کاری

BGA مخفف Ball Grid Array است. چیپ های cpu و گرافیکِ BGA به این دلیل به این نام خوانده می شوند که دارای پایه های منظم و آراسته شده ی توپ قلع می باشند. در این نوع قطعات پایه ها زیر قطعه قرار گرفتند. به خاطر همین برای قرار دادن و برداشتن این نوع قطعات باید از دستگاه BGA machine  استفاده کرد. 
این دستگاه بردهای الکترونیکی و کامپیوتری را از زیر و بالا حرارت می­دهد و چیپ را از برد جدا یا متصل میکند. البته چیپ ها از نظر مدت زمان حرارت و درجه SOLD شدن روی برد دارای پروفایل مخصوص هستند.وقتی یکی از چیپ های روی مادربرد دچار مشکل شود ابتدا باید از برد توسط دستگاه BGA جدا بشود. وقتی چیپ از برد جدا می شود یکسری از پایه های زیر چیپ کنده یا جدا می شوند. و باید توسط توپ قلع متناسب با چیپ و شابلون مجدد پایه ها جایگزاری شوند تا برای جاگذاری روی مادربرد آماده شود. برای هر چیپ یک نوع شابلون خاص موجود است. 

انواع مدلهای دستگاهBGA machine 

دستگاه تعویض چیپ تمام اتوماتیک ZM-R6200 

این دستگاه به صورت اتوماتیک عمل کرده و با بهره مندی از وکیوم مرکزی و دوربین دو کانونه و بازوی کاملا برقی میتواند با سهولت و دقت بالا اقدام به تعویض چیپ نماید. این دستگاه دارای دو هیتر گرمایشی بالا و پایین، کاملا قابل برنامه ریزی حرارتی و یک صفحه پری هیت از جنس سرامیک و صفحه تاچ، تنظیم کننده شدت باد هیتر بالا به همراه لیزر بوده و میتواند با کمترین زمان و بالاترین دقت ممکن تمامی چیپ های بردهای الکترونیکی را تعویض نماید. 

دستگاه تعویض چیپ نیمه اتوماتیک ZM-R6000

این دستگاه دارای دو هیتر گرمایشی بالا و پایین کاملا قابل برنامه ریزی حرارتی و یک صفحه ی پری هیت از جنس شیشه نشکن و قابلیت کنترل توسط کامپیوتر و لپ تاپ، تنظیم کننده ی هیتر بالاوکیوم برقی به همراه لیزر بوده و به وسیله قابلیت وکیوم مرکزی و دوربین میتواند با کمترین زمان و بالاترین دقت ممکن تمامی چیپ های بردهای موبایل، تبلت، کامپیوتر، لپ تاپ،Xbox و... را تعویض نماید.

دستگاه تعویض چیپ ZM-R5860

این دستگاه یکی از پرفروش ترین و محبوبترین دستگاه تعویض چیپ بین تعمیرکارها محسوب میشود و در دو مدل دوربین دار و فاقد دوربین ارائه میشوند. این دستگاه دارای دو هیتر گرمایشی بالا و پایین، کاملا قابل برنامه ریزی حرارتی و یک صفحه سرامیکی و صفحه ی نمایش لمسی، تنظیم کننده شدت باد هیتر بالا، وکیوم برقی به همراه لیزر بوده و میتواند با کمترین زمان و بالاترین دقت ممکن تمامی چیپ های بردهای صنعتی، تبلت، کامپیوتر، لپ تاپ و ایکس باکس را تعویض نماید.

دسته بندی کلی ماشین آلات تعویض چیپBGA machine-

  1. ساده(کاملا دستی) فقط دارای تنظیم حرارت از بالا و پایین
  2. ساده و دارای چندین حافظه جهت نگه داری اطلاعات درمورد میزان حرارت از بالا و پایین
  3. مدل قدیمی دستگاهای BGA اغلب مشکل کالیبره حرارتی دارند و بدلیل دقت و حساسیت حرارتهای مورد نیاز راندمان مطلوب ندارند.
  4. دارای منحنی حرارتی و حافظه های مختلف جهت نگه داری انواع نمودار حرارتی برای چیپ ها و مادربوردهای مختلف و پایان کار اتوماتیک اما باز هم ساده هستند.
  5. دارای بازو و ابزار خاصی برای قرار دادن چیپ BGA در مکان درست روی مادربرد بصورت اتوماتیک
  6. بعضی دستگاه ها دارای دو منطقه ی حرارتی و بعضی دارای سه منطقه ی حرارتی برای اطمینان از بهترین حالت لحیم کاری هستند.
  7. برخی دیگر دارای دوربین و مانیتور جهت کنترل دید بهتر در حین عملیات تعویض چیپ، بعضی امکان اتصال را دارند و در صورت تمایل مانیتور و دوربین را نصب میکنیم.

سیستم های لحیم کاری از تکنولوژی حلقه ی بسته حقیقی چندتایی بهره می برد. این دستگاه ها از 4 بخش اصلی تشکیل شده است:

سنسورهای حرارتی: سنسورهای حرارتی به جهت کنترل دقیق دما از نوع بسیار حساس که بر روی قطعه قرار داده می شود.

رادیاتور های دینامیکی حرارتی، هیترهای بالا و پایین: در مدل BR300، 5 عدد رادیاتور در پایین که توسط نرم افزار توان آنها تغییر می کند و 6 عدد در بالا که بصورت زوج خاموش و یا روشن می­شوند، استفاده شده است.

میکروپروسسور جهت کنترل رادیاتورها و سنسورها: میکروکنترلر برنامه ریزی شده که لوپ بسته دقیق حرارتی را کنترل می کند.

نرم افزار BR SOFT:برای کنترل میکروپروسسور، سنسورها، مانیتورینگ و عملیات دستگاه در حین لحیم کاری، نرم افزاری بسیار قوی و فوق العاده با کاربری بالا و آسان طراحی شده است.در این سیستم ها از چندین تکنولوژی به طور همزمان استفاده شده است که مجموعه آنها باعث کمترین اختلاف سطح دما در حین لحیم کاری می شود و این مسئله آسیب به قطعه و برد الکترونیکی ما را غیر ممکن می سازد. بنابراین با استفاده از سیستمهای لحیم کاری ما دیگر هیچ نگرانی نخواهید داشت.این سیستم با 4 عدد سنسور حرارتی کاملترین تکنولوژی در دنیاست. هیترهای دینامیکی از طریق کنترل تمام اتوماتیک هیتر بالا با توان 1200W و هیتر پایین با توان 3200Wعمل لحیم کاری را انجام می دهد. با توجه به اندازه برد الکترونیکی، توده انبوه قطعه و نوع قلع، این دستگاه با مجموع توان 4400Wحرارت این امکان را فراهم می آورد که میزان حرارت موردنظر در زمان صحیح و در جای خودش انتقال یابد. باتوجه به این امر تضمین می شود که قطعه و قلع مربوطه دقیقا در پروفایل حرارتی مشخص شده قرا گیرند. به کمک این سیستم امکان این وجود دارد که نوسانات حرارتی مختلفی به قطعه داده شود. در ضمن باعث کمترین اختلاف دمای ممکن در سطح های مختلف برد الکترونیکی شده که باعث جلوگیری از تابیدن آن می شود.

سیستم BR300 از قسمت های زیر تشکیل شده است:

سنسورهای حرارتی: سنسورهای حرارتی به جهت کنترل دقیق دما از نوع بسیار حساس استفاده شده است. اطلاعات کامل دمایی از طریق این سنسورها به پردازنده دستگاه منتقل می شود و عمل پردازش و دستورات به هیترهای دینامیکی داده می شود. عمل پردازش و ارسال دستورات توسط سنسورها 0.1 ثانیه می باشد.

رادیاتورهای دینامیکی: 5 عدد رادیاتور دینامیکی در پایین قرار دارد که به طور جداگانه توان آنها کم و زیاد می شود. رادیاتورها از نوع Fast vacuum بودهکه از جمله خصوصیات آن متمرکز بودن انرژی و جلوگیری از اتلاف آن می باشد. در ضمن یکی از خصوصیات منحصر به فرد این هیترها کنترل دمایی و سرعت بالای آنها در نوسانات حرارت است. عمل پیش گرمایش و کنترل دقیق جهت لحیم کاری و جبران اختلاف دمای از کارهای این هیترها می باشد. 6 عدد رادیاتور دینامیکی در بالا برای لحیم کاری که به صورت زوج خاموش و روشن می شوند. از خصوصیات هیترهایFVIسرعت بسیار بالای این هیترها و توان زیاد در فضای کوچک، دقت بسیار بالا در کنترل است که انقلابی در لحیم کاری محسوب می شود. فضای لحیم کاری در هیتر بالا می باشد.

میکروپروسسور: یک میکروپردازنده برنامه ریزی شده که لوپ بسته حقیقی حرارتی را کنترل می کند، سنسورهای حرارتی را 0.1 ثانیه می خواند و دسنورهای لازم را به هیترهای دینامیکی می دهد.

امنیت: دقت این پردازنده آنقدر بالا برنامه ریزی شده است تا به کاربر اجازه خطا ندهد. بدین ترتیب اگر سنسور دما در جای خود گذاشته نشود و یا در هنگام کار برداشته شود مستقیم به طور اتوماتیک Stop می شود.

نرم افزار BRSOFT: برای کنترل میکروپردازنده، سنسورها، مانیتورینگ و عملیات دستگاه در حین لحیم کاری، نرم افزاری بسیار قوی و فوق العاده، با کاربری بالا و آسان طراحی شده است که کاربر به آسانی می تواند با آن ارتباط برقرار کند.

دوربین پروسه جریان: یک دوربین بسیار دقیق با نوردهی خودکار و با بزرگنمایی انتخابی 20x-90x- و بزرگنمایی دیجیتال تصویری روشن و دقیق را فراهم آورده و امکان نمایش پروسه لحیم کاری را به وجود می آورد. یکی از قابلیت های دوربین پروسه در حین کار پیدا کردن نقطه ذوب قلع TL و کالیبره کردن پروفایل حرارتی در حین انجام کار است.

BR240:

یکی از پر فروش ترین سیستمهای لحیم کاری می باشد. این دستگاه برای بردهای بسیار کوچک تا متوسط طراحی شده است و اصطلاحا به عنوان دستگاه همه کاره لحیم کاری معرفی شده است. دستگاهی است که نهایت انعطاف در کار را به مصرف کنندگان ارائه می دهد. به کمک این دستگاه پیچیده ترین بردهای قابل تعمیر و مونتاژ می باشند. این سیستم از تکنولوژی حرارتی دینامیکی استفاده می کند که از طریق کنترل تمام اتوماتیک دینامیکی هیتر بالا با توان و ابعاد 800W-60mm*60mm و هیتر پایین با توان و ابعاد 1600W-300mm*150mm امکان پذیر می باشد.با توجه به اندازه برد الکترونیکی، قطعه، توده انبوه قطعه و نوع قلع این دستگاه با مجموع توان حرارت این امکان را به شما می دهد که میزان حرارت موردنظر در زمان صحیح و در جای خودش انتقال پیدا کند. با توجه به این امر تضمین می شود که قطعه و قلع مربوطه دقیقا در پروفایل حرارتی مشخص شده قرار گیرد. به کمک این دستگاه امکان این وجود دارد که نوسانات حرارتی مختلفی به قطعه داده شود. در ضمن باعث کمترین اختلاف دمای ممکن در سطح مختلف برد الکترونیکی می شود که باعث جلوگیری از تابیدن آن می شود.

BR100:

دستگاهی کوچک و جمع و جور و همه کاره با تکنیک هایبرید و هیتر حرارتی متمرکز برای انواع بردهای کوچک مانند موبایل، تبلت و نظیر آن طراحی شده است. با توجه به کاربرد گسترده و قیمت مناسب، این سیستم یکی از ابزارهای مهم هر تعمیرگاهی است. به کمک این دستگاه پیچیده ترین بردهای SMT, THT, BGA قابل تعمیر و مونتاژ می باشند. این سیستم از تکنولوژی حرارتی دینامیکی استفاده می کند که از طریق کنترل تمام اتوماتیک دینامیکی هیتر بالا با توان و ابعاد 500W-40mm*40mm و هیتر پائین با توان و ابعاد 800W-120mm*120mmامکان پذیر می باشد.

برای آشنایی با خطرات حاصل از دود قلع و لحیم کاری این بخش را مطالعه بفرمایید.

منبع: شهاب الکترونیک

تگ: بی جی ای ماشین دستگاه تعویض چیپ سنسور حرارتی هیترهای دینامیکی نوع قلع رادیاتورهای دینامیکی دوربین پروسه جریان پروسه لحیم کاری نقطه ذوب قلع

مطالب مرتبط