میکروتراشه | نصف کردن زمان استفاده از تلفن هوشمند|ترک اعتیاد تلفن همراه

نصف کردن زمان استفاده از تلفن هوشمند|ترک اعتیاد تلفن همراه

تاریخ: 29-01-1398

نویسنده: Mr.Moradi

دسته بندی:

آموزشی,

چگونه می توانیم زمان استفاده از تلفن هوشمند خود را به نصف برسانیم؟ 8 تغییری که لازم است انجام دهید

دور شدن از تلفن کار سخت و دشواری است، زیرا تقریبا در هر لحظه از زندگی شما حضور دارد. تصمیم به کاهش زمان استفاده از گوشی، تصمیم آسانی نیست.

در حالی که به شدت از گوشی خود استفاده می کنید، تنها می توانید با بررسی و تنظیم چند هشدار، استفاده از تلفن همراه خود را به نصف کاهش دهید. اینطور نیست که استفاده از برنامه ای را کامل ترک کنید شما می توانید در استفاده از یک برنامه محدودیت ایجاد کنید.

  • همه چیز را با ابزارهای دیجیتالی پیگیری کنید

نصف کردن زمان استفاده از تلفن هوشمند|ترک اعتیاد تلفن همراه

اولین قدمی که برای جلوگیری از اعتیاد به گوشی های هوشمند باید بردارید این است که شما بدانید وضعیت چقدر شدید است. برای انجام این کار، به ابزارهای دیجیتالی نیاز خواهید داشت. با شروع برنامه های ios12 و Android Pie، برای به ترتیب آیفون و اندروید، توانایی پیگیری روزانه استفاده از گوشی را دارید و در آنجا      می توانید ببینید چقدر از زمان خود را صرف استفاده از گوشی می کنید.

در اندروید، این تنظیمات سلامت در قسمت تنظیمات > و سلامت دیجیتال موجود است. اگر هنوز آن را ندارید، می توانید آن را از Google Play دانلود کنید. در iOS شما می توانید این ویژگی را در قسمت تنظیمات > زمان صفحه نمایش پیدا کنید. قبل از اینکه بخواهید در مورد آن بدانید، نگاهی دقیق به Screen Time بیاندازید.

علاوه بر این، به ویژگی های مختلف دیگری مانند گزارش های هفتگی، آمار خاص برنامه، چگونگی باز کردن قفل گوشی و موارد دیگر دسترسی خواهید داشت. در صورتی که گوشی شما برنامه Android Pie را اجرا نکند، می توانید نرم افزار ActionDash را دانلود کنید. این برنامه عملکرد مشابهی دارد.

دانلود: Digital Wellbeing

دانلود: ActionDash

  • محدود کردن برنامه های کاربردی

نصف کردن زمان استفاده از تلفن هوشمند|ترک اعتیاد تلفن همراه

زمانی که متوجه شدید چه برنامه هایی نیاز به محدودیت زمانی دارد، وقت آن است که محدودیت ها را تنظیم کنید.

این که شما  Instagram را به طور کامل مسدود کنید راه حل کلی نیست. شما باید به تدریج با محدودیت استفاده خود را کنترل کنید.

به عنوان مثال، اگر شما به طور منظم یک ساعت اینستاگرام را چک می کنید، ابتدا باید یک چهارم از این زمان را کم کنید و حداکثر 45 دقیقه را تنظیم کنید. برای بقیه برنامه های وقت گیر هم همین کار را انجام دهید. سپس هر هفته یا هر دو هفته یکبار سهمیه را بیشتر کاهش دهید.

  • فقط زمانی که با تلفنتان کار می کنید بتوانید از برنامه ها استفاده کنید

نصف کردن زمان استفاده از تلفن هوشمند|ترک اعتیاد تلفن همراه

گزینه ای در iOS و اندروید است که وقتی فعال شود، همه اعلانها به جز تماسهای تلفنی یا مواردی که فقط شما مورد استثنا قرار می دهید کاملا بی استفاده می شود.

  در اندروید، صفحه نمایش به حالت سیاه در می آید. شما می توانید این حالت را فعال کنید تا روزانه برای یک دوره خاص فعال شود.

  • حذف برنامه های اعتیادآور از صفحه اصلی

یکی دیگر از مواردی که به ما ثابت شده و به سادگی انجام می شود این است که آیکون برنامه اعتیادآور را از صفحه نمایش حذف کنید. این ممکن است احمقانه باشد، اما اغلب اوقات، شما گوشی خود را برای چک کردن سریع اطلاعیه ها باز میکنید، اما نیم ساعت دیگر را در اینستاگرام سر می کنید.

  • پیکربندی کانال های اعلان (فقط اندروید)

نصف کردن زمان استفاده از تلفن هوشمند|ترک اعتیاد تلفن همراه

خاموش کردن تمام اعلان ها دست کم برای برنامه های ضروری غیر عملی است. خوشبختانه یک راه حل بهتر وجود دارد؛ آن هم کانال های اطلاع رسانی می باشد.

کانال های اطلاع رسانی یک ویژگی منحصر بفرد اندروید (موجود در Android 8 Oreo و بالاتر) است که به شما اجازه می دهد یک مجموعه  خاص از هشدارها را از یک برنامه تنظیم یا خاموش کنید. برای مثال در واتساپ می توانید پیام های گروهی غیر ضروری را در حالی که همچنان مکالمات یک به یک را دریافت می کنید، مسدود کنید.

برای دسترسی به کانال های اعلان برنامه، به قسمت تنظیمات > برنامه ها > و اعلانها مراجعه کنید برای تمامی برنامه ها به همین صورت می باشد. برنامه هایی که می خواهید هشدار آن را تنظیم کنید تعیین کنید و روی آن ضربه بزنید و کادر اعلان را انتخاب کنید. شما می توانید تمام دسته ها را به صورت جداگانه غیرفعال و تنظیم کنید.

به غیر از غیر فعال کردن یک نوع اعلان، شما می توانید نوع هشدار، صدا و غیره را تغییر دهید.

  • استفاده از Grayscale در تمام وقت

نصف کردن زمان استفاده از تلفن هوشمند|ترک اعتیاد تلفن همراه

برنامه های مدرن چندین شیوه طراحی دارند که شما بتوانید به سلیقه خود یکی را برای گوشی خود انتخاب کنید. استفاده از رنگ های روشن و خیره کننده می تواند ارتباط خوبی با احساس شادی داشته باشد.

راه آسان این است که صفحه نمایش گوشی خود را به صورت تک رنگ تبدیل کنید. تبدیل به سیاه و سفید نیز باعث می شود کمتر جالب توجه باشد و زمان کمتری را صرف گشت و گزار در گوشی کنید. هر دو گوشی iOS و Android دارای این گزینه ها می باشند که به شما این امکان را می دهند.

اگر تلفن شما با ابزارهای دیجیتال سازگار باشد، همه کارهایی که باید انجام بدهید این است که برای سفارشی سازی یک  تنظیم سفارشی به نام Grayscale اضافه کنید. برای انجام این کار، به سادگی چرخ دنده را از قسمت تنظیمات سریع باز کنید. نماد مداد را ضربه بزنید، سپس بر لیست کلیک کنید تا گزینه های ظاهر نشده را ببینید. قسمت قهوه ای را به یک موقعیت مناسب در بالا و هر زمان که بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید بکشید.

دیگر کاربران اندرویدی باید مسیر اندکی طولانر تری را طی کنند. برای اولین بار حالت پیشرفته را فعال کنید و سپس به قسمت تنظیمات > سیستم > گزینه Developer بروید. در پایین یک گزینه ای به نام Simulate Color Space موجود است آن را انتخاب کنید و روی تک رنگ قرار دهید.

در iOS، به Settings> General> Accessibility> Display Accommodation> Color Filters بروید و Grayscale را انتخاب کنید.

  • تلفنتان را روی میز کنار تخت نگذارید

گذاشتن تلفن همراهتان کنار تخت برای سلامت و استراحت شما مضر است. بهترین راه برای مقابله با این عادت این است که تلفن خود را بر روی میز کنار تخت در شب نگذارید.

این کار نه تنها می تواند یک ساعت از زمان استفاده از گوشی را حذف کند، بلکه باعث کاهش میل به ادامه دادن و تعویض از این برنامه به برنامه دیگر می شود.

  • برنامه های شخص ثالث پیشرفته را امتحان کنید

نصف کردن زمان استفاده از تلفن هوشمند|ترک اعتیاد تلفن همراه

اگر احساس می کنید میزان اعتیادتان به حدی بالا می باشد که با این روش ها نمی توانید میزان استفاده خود را بکاهید می توانید از برنامه های شخص ثالث دیگری استفاده کنید.

یکی از این برنامه ها LessPhone است. همانطور که از نام آن پیداست، صفحه اصلی را بازسازی می کند و هر عنصر اعتیادآور را از  بین می برد.

اگر احساس می کنید قادر به دور کردن گوشی از خودتان نیستید می توانید گریزی به Headspace هم بزنید.

دانلود: LessPhone for Android

دانلود: Headspace for Android | iOS

 

یک کاربر گوشی هوشمند با ذهن بیشتر باشید

تغییر نحوه عملکرد گوشی های هوشمند خود یک روند طولانی و سخت است. من برای تغییر یک ماه زمان لازم داشتم اما در نهایت نتایجی را که امیدوار بودم دریافت کردم.

پیروز باشید.

تگ: زمان استفاده از تلفن هوشمند اعتیاد به گوشی های هوشمند محدود کردن برنامه های کاربردی محدودیت زمانی برنامه برنامه های اعتیادآور

مطالب مرتبط