میکروتراشه | نحوه پاک کردن حافظه کش و داده ها در اندروید

نحوه پاک کردن حافظه کش و داده ها در اندروید

تاریخ: 01-11-1397

نویسنده: Mr.Moradi

دسته بندی:

آموزشی,

نحوه پاک کردن پارتیشن کش و پاک کردن داده ها در اندروید

وقتی وارد قسمت نصب برنامه ها می شوید با کلیک کردن بر هر برنامه متوجه می شوید که دارای دو گزینه است: پاک کردن داده و پاک کردن حافظه کش. همچنین چیزی به نام پارتیشن حافظه پنهان وجود دارد که در همه برنامه ها یکسان نیست.

چرا این گزینه ها وجود دارند؟ تفاوت آنها چیست؟ و مهم تر از همه اینکه وقتی گوشی به فضا نیاز دارد، آیا        می توان آنها را پاک کرد؟ هر چیزی را که باید راجب داده های برنامه های اندروید، حافظه پنهان و پارتیشن کش اندروید بدانید را در اینجا بخوانید.

منظور از داده ها روی برنامه های اندروید چیست؟

هنگامی که شما یک برنامه را از Google Play یا با گرفتن از شخص ثالث نصب می کنید، یک فایل اجرایی همراه با یک فایل کتابخانه زمان اجرا لازم است که در دایکتوری / app / data سیستم ذخیره شود. این پوشه توسطExplorer  غیر قابل دسترسی است، مگر اینکه دستگاه به تنظیمات کارخانه برگردد.

هر برنامه نصب شده همچنین دایرکتوری خاص خود را برای داده های خصوصی، در دایرکتوری سیستم / data / data قرار می دهد. این دایرکتوری نیز غیر قابل دسترس است، مگر اینکه دستگاه به تنظیمات کارخانه برگردد و هیچ ریشه ای در آن وجود نداشته باشد.

همانطور که از برنامه های مختلف اندروید استفاده می کنید، تنظیمات و ورودی های خاصی ذخیره می شود. به عنوان مثال، وارد شدن به یک برنامه و چک کردن " Remember me" جزئیات را در داده های خصوصی ذخیره می کنند.

بعضی از برنامه ها ( مانند Spotify) ممکن است داده های صوتی آفلاین را ذخیره کنند، در حالی که دیگر برنامه ها مانند Map ممکن است نقشه های آفلاین را ذخیره کنند. این برنامه ها قطعا فضای ذخیره سازی بیشتری را انتظار دارند، بنابراین در زمانی که فضای ذخیره سازی شما کم است، دانستن اینکه چگونه داده های برنامه را پاک کنید می تواند مفید باشد.

نحوه پاک کردن داده های برنامه از روی گوشی های اندروید

هنگامی که شما داده های برنامه را پاک می کنید در واقع به معنی پاک کردن تمام داده های شخصی است که پس از نصب کردن آن برنامه ذخیره کرده اید و از آن استفاده کرده اید. به عبارت دیگر پاک کردن داده ی برنامه یک برنامه را به زمانی که برای اولین بار برنامه را نصب کرده اید، ریست می کند.

مراحل پاک کردن داده ی برنامه اندروید به شرح زیر است:

 • وارد قسمت تنظیمات شوید.
 • برنامه مورد نظر را پیدا کنید.
 • روی برنامه ای که می خواهید پاک کنید ضربه بزنید.
 • در پنجره باز شده بر روی پاک کردن داده ضربه بزنید.

کش برنامه اندروید چیست؟

به طور کلی کش یک نوع خاص از ذخیره سازی است که فایلها و داده هایی که اغلب دیده می شود را در خود نگه می دارد. هدف حافظه پنهان یا کش این است که دسترسی سریع به فایلها و داده های آن برنامه را فراهم می کند. زیرا وظیفه حافظه پنهان بارگذاری سریع می باشد. عیب این موضوع این است که ذخیره سازی کش دارای محدودیت است و فضای دستگاه شما را می گیرد.

زمانی که از یک برنامه استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد که به صورت دوره ای داده ها را از اینترنت بگیرد، به عنوان مثال، به جای دانلود یک تصویر خاصی که هر بار باید بر صفحه، نمایش داده شود، برنامه ممکن است آن تصویر را در حافظه پنهان آن برنامه ذخیره کند، که دفعه ی بعد که لازم به نمایش بر صفحه می باشد، بلافاصله در دسترس باشد، به علاوه در پهنای باند نیز صرفه جویی شده است.

نحوه پاک کردن کش برنامه در گوشی های اندروید

گاهی اوقات تاریخ انقضای داده های ذخیره شده در حافظه پنهان پایان یافته یا با داده های غیرضروری پر شده است. در چنین مواقعی که حافظه پنهان با اطلاعات بیش از حد پر می شود و می تواند عملکرد برنامه را کاهش دهد می توان حافظه پنهان را حذف کرد.

داده های ذخیره شده در کش موقتی هستند، و پاک کردنشان هیچ آسیب یا خطری برای برنامه ندارد. مراحل پاک کردن حافظه کش برنامه در اندروید به شرح زیر است:

 • منوی تنظیمات را باز کنید.
 • برنامه مورد نظر را پیدا کنید.
 • روی برنامه ای که می خواهید پاک کنید ضربه بزنید.
 • بر روی گزینه Clear Cashe ضربه بزنید.


پارتیشن Cashe سیستم در اندروید چیست؟ 

در اندروید، پارتیشن حافظه پنهان سیستم جایی است که فایل های سیستم موقت در آن ذخیره می شود. پارتیشن کش سیستم در دایرکتوری / کش موجود است، که بدون دسترسی به دستگاه اندروید شما غیر قابل دسترسی است.

چه نوع داده ای در پارتیشن حافظه پنهان ذخیره می شود؟ به طور عمده به روزرسانی سیستم.

قبل از اندروید7.0 نوقا، به روزرسانی سیستم ها در cashe سیستم بارگیری و ذخیره می شد، سپس راه اندازی مجدد می شد. با شروع اندروید 7.0 نوقا، یک سیستم به روز رسانی بدون درز جدید معرفی شد که دیگر برای بروزرسانی از حافظه سیستم استفاده نمی کند. با این حال، تنها دستگاه های جدید اندروید قادر به استفاده از سیستم به روز رسانی بدون درز هستند و اگر دستگاه شما با سیستم به روز رسانی بدون درز راه اندازی نشود، هرگز نمی توانید از آن استفاده کنید. حتی اگر در دستگاه خود را به اندروید 7.0  نوقا یا بالاتر آپدیت کنید.

نحوه پاک کردن پارتیشن کش در گوشی های اندروید

برای همه دستگاه های اندروید که از بروزرسانی سیستم استفاده می کنند، توصیه می شود پس از بروزرسانی سیستم پارتیشن حافظه پنهان را پاک کنند. پاک کردن حافظه پنهان هیچ آسیبی به سیستم و برنامه نمی زند.

مراحل پاک کردن پارتیشن حافظه پنهان در اندروید به شرح زیر است:

 • دستگاه اندروید خود را خاموش کنید.
 • همزمان دکمه های Power + Volume Down + Volume Up را فشار داده و نگه دارید.
 • در صفحه ی ظاهر شده با دکمه کم و زیاد کردن صدا بر روی گزینه ها حرکت کنید.
 • از دکمه Power برای انتخاب پارتیشن پاک کردن کش استفاده کنید.
 • صبر کنید تا پارتیشن حافظه پنهان سیستم پاک شود.
 • در آخر برای پایان کار بر روی گزینه Reboot کلیک کنید تا دستگاه روشن شود.

به نظر شما چطور میشه سرعت اندروید رو بالا برد؟ برای دانستن جواب این سوال اینجا  را کلیک کنید.

تگ: پاک کردن پارتیشن کش پاک کردن داده ها در اندروید پاک کردن داده و حافظه کش داده های برنامه های اندروید حافظه پنهان فضای ذخیره سازی پاک کردن داده های برنامه کش برنامه اندروید

مطالب مرتبط