میکروتراشه | روش صحیح شارژ کردن گوشی های هوشمند و محافظت از باتری

روش صحیح شارژ کردن گوشی های هوشمند و محافظت از باتری

تاریخ: 25-06-1397

نویسنده: Mr.Moradi

دسته بندی:

آموزشی,

روش صحیح شارژ کردن گوشی های هوشمند و محافظت از باتری

انفجار گوشی

تا بحال شنیدید که میگن گوشی منفجر شده؟ یا پیش اومده که میگن شب تا صبح گوشیتون رو به برق نزنین! شده از خودتون بپرسید علتش چیه؟ما در این مقاله می خواهیم برایتان روند شارژ دستگاه هوشمندرا توضیح بدهیم.با فرض اینکه شارژر و باتری شما اصل و اورجینال می باشد، در باتری های جدید که Li-ion نام دارد به دلیل ساختار باتری، برای اینکه ما به باتری آسیب نزنیم بهترین روش برای شارژ کردن این است که شما درصد باتری خود را بین 20 تا 80 % به صورت همیشگی نگه دارید و از شارژ کردن باتری به صورت شب تا صبح خودداری کنید.

حالا سوال پیش میاد که چرا باید اینکار را انجام بدهیم؟


عمل شارژ و دشارژ

روش صحیح شارژ کردن گوشی های هوشمند و محافظت از باتری

در یک باتری لیتیونی ماده الکتریکی وجود دارد که عمل شارژ  و دشارژ موبایل با جابجایی این ماده انجام می شود، این عمل جابجایی بین قطب مثبت و قطب منفی باتری صورت می گیرد و این جابجایی باعث گرم شدن باتری می شود، وقتی درصد شارژ باتری به 100 می رسد کل این ماده به یکی از قطب ها وصل می شود و برای برگشت آن به قطب دیگر باید عمل دشارژ صورت گیرد و باتری گرم می شود، این رفت و برگشت و برخورد ماده به قطب های مثبت و منفی باعث فرسایش قطب ها می شود و عمر باتری را کم می کند. حال وقتی شارژ باتری را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید این رفت و برگشت کمتر اتفاق می افتد و باعث طول عمر بیشتر باتری می شود.

نگه داشتن شب تا صبح گوشی در شارژ باعث گرم شدن باتری و در آخر ورم باتری می شود و باتری دیگر شارژ خود را نگه نمی دارد زیرا یک قطب آن کاملاَ فرسایش پیدا کرده است. چنانچه متوجه تورم در باتری گوشی خود شدید، گوشی را از شارژر جدا کرده و باتری آن را، اگر قابل جدا شدن است بردارید. سعی نکنید که باتری را دور انداخته یا در سطل زباله قرار دهید. برای این که از شر باتری خلاص شوید، آن را به مراکز دفع مجاز یا لوازم الکترونیک تحویل دهید.بعضی از کاربران این تصور اشتباه را دارند که شارژر، وقتی باتری به 100 درصد می رسد عمل شارژ کردن را قطع می کند و دیگر باتری خراب نمی شود که این تصور کاملاً اشتباه می باشد. همچنین از شارژ کردن گوشی خود در فضاهای گرم و نگه داشتن دستگاه در مکان هایی که حرارت بالاست مانند تابش مستقیم آفتاب،  داشبورد خودرو، مجاورت رادیاتور برای مدت زمان طولانی خودداری کنید.

امیدواریم در جهت رفع ابهامات شما در زمینه شارژ صحیح دستگاه هوشمند و محافظت از آن اطلاعات لازم را به اشتراک گذاشته باشیم. لطفاً پیشنهادات یا پرسش های خود را با ما در میان بگذارید. و از مطالب دیگر بلاگ دیدن فرمایید.

تگ: مدیریت شارژ باتری شارژ شارژ آیفون شارژر ورم باتری خالی شدن شارژ گوشی نگهداری شارژ

مطالب مرتبط